Jak zjistit, kde všude dlužíte?

Hlavní strana > Finance > Jak zjistit, kde všude dlužíte?

Víte kde a komu dlužíte?

Sjednali jste si v minulosti několik půjček či nezaplatili zdravotní pojištění, energie, pokuty a volání? Obáváte se toho, že vám zanedlouho zaklepe na dveře exekutor? Pokud jste v minulosti nepřebírali zásilky od věřitelů, ale nyní jste konečně vzali odpovědnost do svých rukou, poradíme vám, jak získat zpět přehled o svých závazcích.

Krok č. 1 – Registry dlužníků

Jako první byste měli požádat o výpisy závazků z úvěrových registrů:

1. Solus

V tomto registru se evidují splacené závazky i negativní informace o dluzích v prodlení. Celkem sdružuje 53 společností – banky, nebankovní společnosti, dodavatele energií a operátory. Požádat můžete o písemný či elektronický výpis přes aplikaci pro Android.

2. CRIF

Tento systém CRIF spravuje bankovní (BRKI) a nebankovní registr (NRKI) klientských informací a pozitivní i negativní informace o dlužnících. Celkem se tohoto systému účastní 25 bank a 34 úvěrových a leasingových společností. Z každého systému však žádáte o výpis zvlášť.

Krok č. 2 – Firmy

Pokud si nejste skutečně jisti, kde všude dlužíte, zeptejte se také svých dodavatelů energií, telefonního operátora a provozovatele internetového připojení, zda u nich nemáte neuhrazený dluh. Zajděte si také na městský úřad, jestli nemáte nezaplacené pokuty nebo městské poplatky, např. za svoz popelnic.

Krok č. 3 – Státní instituce a pojišťovny

Zkontaktujte pro jistotu finanční úřad, Českou správu sociálního zabezpečení a svou zdravotní pojišťovnu. To udělejte zejména tehdy, když jste v minulosti podnikali nebo jste měli časovou prodlevu mezi odchodem ze zaměstnání a nástupem do nového. Jestliže jste po tu dobu nebyli registrováni na úřadu práce, mohl vám vzniknout dluh na zdravotním pojištění.

Krok č. 4 – Malé nebankovní společnosti

Půjčili jste si peníze u malé a nevýznamné nebankovní společnosti a nevrátili je? Tyto minispolečnosti vám nemusejí ani zasílat úvěrovou smlouvu, zvlášť pokud jste uzavřeli rychlou půjčku telefonicky. Tyto společnosti však mohly váš dluh postoupit inkasní společnosti. Vyplatí se proto vyhledat ty největší v Asociaci inkasních agentur a obrátit se na okresní soud v místě trvalého bydliště.


Vloženo: 3. prosince 2017