Jak správně používat kontokorent

Hlavní strana > Finance > Jak na kontokorent?

Využijte kontokorent tím správným způsobem

Kontokorent u běžného účtu je vítaným pomocníkem, když nemáte na účtu dostatečnou hotovost na zaplacení složenek, faktur či vyhlédnutého zboží. O tuto finanční rezervu můžete požádat již při zřízení bankovního účtu a úroky platíte jen z částky, kterou jste skutečně vyčerpali. Jak ale správně používat kontokorent, abyste zaplatili na úrocích co nejméně?

Stanovte si limit dovoleného přečerpání

Banky vám určí horní hranici kontokorentu na základě vašich příjmů. Sice je lákavá představa, že máte neustále k dispozici několik desítek tisíc korun, ale raději si zvolte nižší limit, než na jaký máte nárok. Vyčerpanou částku snadněji příští měsíc splatíte.

Zjistěte si poplatky za kontokorent

Úrok za kontokorent je často proměnlivý a jeho výše se odvíjí od aktuální základní úrokové míry. Banky vám mohou za poskytnutí kontokorentu naúčtovat měsíční paušální poplatek, poplatek za přečerpaný zůstatek a poplatek za každou transakci provedenou v období, kdy jste kontokorent používali.

Využívejte kontokorent na nižší platby

Kontokorent nenahrazuje spotřebitelskou půjčku a měl by sloužit při krátkodobém nedostatku peněz. Peníze čerpejte vždy s vědomím, že je z příští výplaty splatíte. Pokud byste kontokorent spláceli několik měsíců, zaplatili byste úroky za celé období a úvěr by se vám značně prodražil.

Mějte pod kontrolou výši úroků

Proč je čerpání kontokorentu z dlouhodobého hlediska nevýhodné? V případě, že byste v měsíci leden vyčerpali kontokorent a dorovnali ho až po roce, může roční úroková sazba činit až 20 % p.a., což je na úrocích dvakrát více než u spotřebitelských úvěrů. Výhodné je čerpat kontokorent pouze pár dní v měsíci, jelikož úroky zaplatíte jen za tyto dny.

Nepřekračujte limit kontokorentu

S kontokorentem nemáte finance tolik pod kontrolou a může se stát, že překročíte povolené přečerpání. Vyvarujte se toho a hlídejte si limit, který vám banka nastavila. Za překročení limitu můžete zaplatit vysoké sankce.

Oblíbený produkt

Kontokorent je obecně velmi oblíben. Jedná se o variantu půjčky bez doložení příjmu a půjčky bez registru, protože jej jednou sjednáte a pak už jen čerpáte bez prověřování, kdykoliv budete chtít.

Vloženo: 15. listopadu 2016