Kam investovat ušetřené peníze?

Hlavní strana > Finance > Kam investovat ušetřené peníze?

Máte úspory a nevíte so s nima?

Stojíte před otázkou, kam investovat volné finanční prostředky? Nenechte je ležet ladem na běžném účtu a nalezněte vhodný finanční produkt nebo investici, která vám přinese výnos. Přinášíme vám tipy, z nichž si vyberou drobní i větší investoři. Pokryjete s nimi míru inflace a získáte zajímavé zhodnocení.

Různé investice - různá rizika

Existuje několik typů investic, každá z nich se vyznačuje rozdílným výnosem a také jinou mírou rizika. Vybírejte tu, která odpovídá Vaší představě na zhodnocení peněz a akceptovatelné riziko.

Větší investice? Do nemovitostí

Nemovitosti jsou jistým a trvalým zdrojem příjmů. Pořídit si je můžete z naspořených peněz nebo je můžete financovat z hypotečního úvěru. Poohlédněte se po bytu do osobního vlastnictví nebo vložte peníze do objektu s několika bytovými jednotkami. Ty následně pronajměte a výnos použijte na splácení hypotéky nebo je spořte na termínovaném vkladu.

Termínované vklady s výhodným úrokem

Termínované vklady mají své klady a zápory. Nabízejí zajímavou úrokovou sazbu až do 3,5 %, ale finanční společnosti za to požadují, abyste pár let s penězi nehýbali. Termínované vklady jsou tedy určeny pro jednorázové uložení peněz na předem smluvenou dobu a obvykle nemůžete provádět dodatečné vklady. Úroková sazba je po celou dobu stejná.

Vyplatí se ještě stavební spoření?

Stavební spoření již není tolik výhodné jako v minulosti, ale stále se jedná o oblíbený spořící prostředek. Klienti dostanou od státu příspěvek až 2 000 Kč, jestliže ročně naspoří 20 000 Kč. Úroková sazba je relativně nízká a pohybuje se od 0,50 do 1,20 % p.a. Každoroční státní příspěvek včetně úrokového zhodnocení obdržíte v případě, že budete spořit 6 let.

Investujte do půjček a staňte se věřiteli

Na internetu funguje řada serverů, které jsou jakýmsi zprostředkovatelem mezi zájemci o půjčku a věřiteli. Investorům nabízejí vysoké zhodnocení finančních prostředků a klesající riziko s každou uskutečněnou splátkou. Jako investor si vyberete žádost, zadáte nabídku na půjčku a vyčkáte na to, zda vaši nabídku žadatel přijme. Pokud ano, administrátor serveru vám pošle podepsanou smlouvu a prověří bonitu dlužníka.

Podílové fondy s různými stupni rizika

Podílové fondy jsou vysoce likvidní, což znamená, že je můžete bez omezení prodávat nebo odkupovat. Můžete si vybrat fondy s různým stupněm rizika, například konzervativní dluhopisy nebo rizikovější akce. Čím větší podstupujete riziko, tím vyšší získáte výnos, ale můžete také dost prodělat. Za správu a vedení fondů hradíte roční poplatek.


Vloženo: 7. prosince 2017