Jak se efektivně zbavit dluhů?

Hlavní strana > Finance > Jak se zbavit dluhů?

Život bez dluhů

Zadlužit se je snadné, ale těžké je všechno splatit. Půjčky a úvěry mohou splnit sny, jenže stoupá riziko exekuce, zvlášť pokud dojde ke ztrátě zaměstnání.

Poradíme vám jak na to

Připadá vám, že většina vašich příjmů padne na splátky a nevíte, jak z toho ven?

Zbavte se jednou provždy dluhů – přinášíme cenné rady, jak na to!

Tip č. 1 – Udělejte si přehled dluhů

U jedné půjčky lehce uhlídáte den splatnosti a víte, kolik vám zbývá doplatit. Co když jste si ale půjčili peníze od více lidí a společností? Snadno můžete ztratit přehled, kolik a komu dlužíte. Zjistěte si u věřitelů aktuální výši dluhů a na papír si je napište v pořadí podle důležitosti. Půjčku na prvním místě splaťte co nejdříve a ostatní alespoň po minimálních splátkách.

Tip č. 2 – Konsolidujte půjčky

Každá půjčka vás něco stojí. Zaplatíte za ní měsíčně různé poplatky a úroky. Vyplatí se proto všechny půjčky sloučit do jedné, z které vám poplyne pouze jeden úrok a nízké nebo žádné poplatky. Výše celkové měsíční splátky se podstatně sníží a na vrácení úvěru budete mít delší dobu. Obzvláště pak rychlé půjčky ihned jsou prvním kandidátem na splacení a pokud je nutně nepotřebujete, vyhněte se jim, protože jsou drahé.

Tip č. 3 – Domluvte se na novém splátkovém kalendáři

Pokud vám hrozí exekuce nebo nemáte dostatek peněz na splátky, zkuste se dohodnout s věřiteli na nových podmínkách půjčky a nesnažte se splatit půjčky jiným úvěrem. Nastane-li situace, že nestihnete zaplatit včas domluvenou splátku, ihned to věřiteli oznamte a co nejdříve splátku uhraďte. Vždy dohody s poskytovateli půjček dodržujte a ukažte jim, že jste spolehlivým dlužníkem.

Tip č. 4 – Přistupte k oddlužení

V krajním případě můžete požádat o soudní oddlužení, jímž se zavazujete k tomu, že do pěti let splatíte alespoň 30 % všech zaregistrovaných dluhů. Po uplynutí této doby vám soud dluhy smaže. Během pětiletého období si musíte vystačit s životním minimem, což představuje velkou finanční i psychickou zátěž.

Vloženo: 29. června 2014