Jak zvýšit bonitu?

Bonita je zásadní parametr pro schválení půjčky

Hlavní strana > Finance > Jak si zvýšit bonitu?

Co je bonita, jak ji zlepšit a o čem rozhoduje?

Každá finanční společnost podstupuje při poskytování úvěru určitou míru rizika. Společnosti se proto snaží předcházet možným ztrátám a zjišťují si bonitu klienta. Bonitou se rozumí schopnost klienta splácet úvěr ze svých či společných příjmů.
Pokud máte dostatečný příjem z hlavního zaměstnaneckého poměru a nejste ve zkušební ani výpovědní lhůtě, významně stoupá vaše šance na úvěr.

Tip č. 1 – Smlouva na dobu neurčitou

V případě, že nemáte problémy s vaším zaměstnavatelem, zkuste ho požádat, aby vám dal smlouvu na dobu neurčitou. Jestli ale nelze pro vaši pozici vystavit tento typ smlouvy, domluvte se se zaměstnavatelem na potvrzení, že s vámi počítá i v následujících letech a hodlá s vámi prodloužit smlouvu.

Tip č. 2 – Rodinný stav

I rodinný stav může zvýšit vaši bonitu. Zatímco svobodným osobám banka posuzuje příjmy jako jednotlivci, u sezdaných párů banka hodnotí jejich společný příjem. Důležité je ovšem to, aby váš manžel či manželka měli dobrou splátkovou morálku a dostatečný příjem.

Tip č. 3 – Spolužadatel

Bonitu pozitivně ovlivní také úvěrový spolužadatel nebo ručitel. Jaký je mezi těmito osobami rozdíl? Zatímco finanční společnost může požadovat splacení úvěru od spolužadatele stejnou měrou jako od vás, na ručitele se finanční společnost obrací tehdy, až když nedostojíte svému závazku.

Tip č. 4 – Historie u banky

Čím lepší máte historii u banky, tím vyšší jsou vaše šance na půjčku. Banky umí ocenit dlouhodobé a bezproblémové klienty a dále klienty, kteří již v minulosti čerpali u banky úvěr a neopožďovali se ve splátkách. V takovém případě mají od banky předschválený úvěr v určité výši a nemusí dokládat svůj příjem.

Co když je bonita horší?

Pokud není vaše bonita dostatečná, aby jste dosáhli na lepší půjčku například v bance, máte možnost zažádat si o rychlé půjčky ihned, kde je bonita vyžadována také, ale nemusí být tak vysoká. Další možnosti lidem se záznamem v registru skýtají půjčky bez registru. V našem dalším článku se dočtete Jak úvěrová historie ovlivňuje schválení půjčky.


Vloženo: 5. ledna 2017