Jak správně hospodařit s financemi?

Hlavní strana > Finance > Jak hospodařit s financemi?

Tipy pro zdravé finance

Zoufáte si nad tím, že každý měsíc nevyjdete s penězi a zřejmě by se vám to nepovedlo, ani kdyby jich bylo dvakrát tolik? Naučte se hospodařit s rodinnými financemi a vytvořte si rezervu pro případ nenadálých výdajů. Dejte si závazek, že příští měsíc ušetříte něco navíc – s našimi radami se vám to určitě podaří!

Zdravé finance jsou základem

Mít zdravé rodinné a osobní finance je základem úspěchu. Pokud se naučíte efektivně hospodařit se svými penězi, pravděpodobně už nikdy nebudete potřebovat půjčku.

Spíše vás bude zajímat, kde peníze efektivně zhodnotit.

Tip č. 1 – Založte si knihu příjmů a výdajů

Zapisujte si po dobu jednoho až dvou měsíců všechny své příjmy a výdaje a zhodnoťte, za co nejvíce utrácíte. Jakmile získáte konkrétní představu, sestavte si rozpočet na měsíc dopředu a omezte výdaje na nezbytně nutné. To, co ušetříte, uložte na spořicí účet nebo do stavebního spoření.

Tip č. 2 – Nakupujte podle seznamu

Chystáte se na větší nákup? Promyslete na týden dopředu, jaké jídlo musíte koupit a držte se seznamu bez ohledu na lákavé slevy. Nechoďte do obchodu s prázdným žaludkem a vyhýbejte se regálům s

pochutinami, které mohou svádět vaše chuťové buňky.

Tip č. 3 – Složenky plaťte co nejdříve

Dejte si předsevzetí, že nebudete odkládat platby. Nastavte si v elektronickém bankovnictví trvalé příkazy na zaplacení nájemného, pojištění a splátek úvěrů tak, aby odešly ihned po výplatě. Po odečtení všech nutných výdajů získáte přehled o zůstatku.

Tip č. 4 – Plaťte v hotovosti

Vyberte si z účtu pouze tolik peněz, kolik budete skutečně potřebovat. Rozdělte je do nadepsaných obálek a vždy je použijte na daný účel. Nesjednávejte si kreditní karty, zvlášť pokud víte, že byste úvěr nesplatili v bezúročném období.

Tip č. 5 – Vytvořte si rezervu

Znáte to: přijde období dovolených nebo Vánoc a vy horko těžko přemýšlíte, kde vzít peníze. Vyhněte se zbytečným půjčkám a tvořte si průběžně celý rok rezervu na mimořádné výdaje. Pokud jste si již napůjčovali a nezvládáte závazky splácet, zkuste sloučit úvěry do jednoho a požádat o co nejnižší splátky.

Neberte si drahé půjčky

Pokud nemáte dostatek peněz a toužíte si něco koupit, přistupujte rozvážně k rychlým půjčkám ihned. Tyto půjčky jsou poměrně drahé a nejsou určeny na financování věcí, které nutně nepotřebujete.


Vloženo: 12. prosince 2015