Změny v půjčkách dle zákona

Hlavní strana > Finance > Změny v půjčkách

Jak nový zákon změní půjčky?

Od 1. prosince 2016 vstupuje v účinnost nový zákon o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb. Cílem tohoto zákona je ochránit spotřebitele před nekalými praktikami úvěrových společností a přemírou zadluženosti. Jaké změny to přinese spotřebitelům a poskytovatelům půjček a zpřísní se podmínky pro získání úvěru?

Poskytovatelů úvěrů ubude

Zatímco v minulosti stačilo pro poskytování spotřebitelských úvěrů živnostenské oprávnění, nově bude základní podmínkou kapitál v minimální hodnotě 20 mil. korun a zkouška z odborné způsobilosti.
Česká národní banka bude vydávat licence na poskytování úvěrů a bude dohlížet na finanční společnosti.

Snížení pokuty

Při pozdním splácení úvěru nesmí penále a smluvní pokuty přesáhnout 50 % z výše půjčky, maximálně však může činit 200 tisíc korun. Toto opatření má platit i zpětně.

Dostatečná bonita spotřebitele

Pro spotřebitele se zpřísní podmínky pro vyřízení hypotéky a jiných typů úvěru. Banka či nebankovní společnost budou povinni prověřit, zda jsou jejich klienti schopni splácet půjčku či úvěr. Pokud tak poskytovatel úvěru neučiní a spotřebitel prokazatelně nebude schopen úvěr splácet, považuje se smlouva za neplatnou a dlužník zaplatí pouze jistinu bez úroků.

Větší informovanost dlužníků

Poskytovatelé úvěrů mají za povinnost seznámit dlužníky před podpisem smlouvy s důležitými informacemi, jako je výše úvěru, úroková sazba, RPSN, doba splatnosti a práva a povinnosti spotřebitele.

Možnost předčasného splacení hypotéky

Klienti úvěrových společností budou moci každý rok zdarma splatit 25 % z jistiny hypotéky a při nastání mimořádné životní situace (úmrtí, trvalá invalidita) bude možné splatit předčasně celý hypoteční úvěr. Maximální výše pokuty bude 1 % z předčasné splátky, nejvíce však 50 tisíc korun.

Vloženo: 1. prosince 2016