Jak poznat podvodnou půjčku?

Hlavní strana > Finance > Podvodné půjčky

Pozor na půjčkové podvody

Určitě jste si všimli všemožných nabídek na půjčku bez registru či příjmu. Některé na internetu, v médiích nebo různě vylepených na plakátovacích místech. Na první pohled mohou vypadat věrohodně, ale je třeba obezřetnosti. Podle určitých znaků můžete lehce rozpoznat, zda jde o nabídku seriózní nebo o podvodnou půjčku.

Letáky na veřejných místech

Dejte si pozor na nabídky půjček, které jsou v podobě tištěného letáčku různě vylepeny na zastávkách a sloupech veřejného osvětlení, na kterých je uvedenou pouze telefonní číslo.

Obzvláště pokud toto telefonní číslo začíná číslicí 9. Jedná se o zpoplatněnou linku a hovor vás bude stát nemalé peníze. Hovory bývají uměle prodlužovány, neustále přepojovány, tak aby jste na lince vydrželi co nejdéle a tudíž zaplatili co nejvíce.

Strohé informace o poskytovateli

Kromě vyvěšování letáku na plakátovacích plochách se mnoho nebankovních společností snaží prezentovat na internetu. Pokud narazíte na stránky, které jsou na první pohled zvláštní, působí amatérsky, jsou na nich pravopisné chyby, nesmyslné texty a neúplné nebo žádné kontaktní informace, buďte na pozoru. Seriozní společnosti mají své webové stránky profesionálně vytvořeny, se všemi kontakty, včetně uvedeného identifikačního čísla, takže si firmu lze dohledat a ověřit na živnostenském rejstříku. Podezřelé může být i to že půjčku neposkytuje firma, ale soukromá osoba.

Neplaťte nic předem

Dalším varovným signálem mohou být poplatky. Neseriozní poskytovatele chtějí většinou zaplatit předem nějaký poplatek, nezřídka jde o velké částky, někdy i tisíce korun. Slíbí vám, že po zaplacení poplatku vám bude převedena požadovaná částka půjčky. Po zaplacení ovšem už nereagují. V takovém případě dopředu nic neplaťte a obraťte se na někoho jiného, u něhož nehrozí, že budete podvedeni.

Prostudujte smlouvu

Než dojde k podpisu smlouvy, důkladně si ji pročtěte a prostudujte. Nikdy nepodepisujte smlouvu, bez toho aniž by jste si ji v klidu dobře pročetli, včetně všech odstavců psaných malým písmem. Smlouva by měla být jasná a stručná. Neměla by obsahovat neúměrně vysoké sankce za zpoždění ve splácení, měla by obsahovat také možnost prodloužit dobu splácení a v žádném případě by v ní neměla být zmínka o rozhodčí doložce.

Prověření poskytovatele

V dnešní době není nic jednoduššího než si poskytovatele prověřit a rozhodovat se na základě referencí klientů, kterým byla půjčka od dané společnosti již poskytnuta. Stačí do internetového vyhledávače zadat název firmy, popřípadě telefonní číslo a okamžitě se vám zobrazí odkazy. Nespoléhejte se však jen na jednu diskusi, negativní reference berte vážně. Jde o vaše peníze. Udělejte si čas a v klidu projděte více stránek, až po té si můžete být jistí, že někomu nenaletíte.

Vloženo: 10. března 2017