Běžný účet

Hlavní strana > Finance > Běžný účet

Běžný bankovní účet

Běžný účet slouží k pohodlné realizace bankovních operací s finančními prostředky. Prostřednictvím běžného účtu může klient provádět platební styk - přijímat a odesílat peněžní prostředky, nastavit si trvalé platby, platit v obchodech pomocí platební karty nebo v případě nedostatku peněz využívat předem schválený kontokorent, s možností jít do mínusu. Na běžném účtu se také úročí volné prostředky.

Nejvýhodnější běžný účet

Častá otázka, na kterou není tak jednoduché odpovědět. Je třeba sledovat nabídky jednotlivých bank a vzájemně je porovnat. Obvykle se za běžný účet v bance platí měsíční poplatek. V rámci tohoto poplatku nejsou obvykle zahrnuty žádné předplacené produkty ani služby. Některé banky, ve snaze přilákat nové klienty, nabízejí účet bez poplatků. Všechny produkty a služby nad rámec jsou zpoplatněny v ceníku příslušné banky.

Služby k běžnému účtu

Pokud se rozhodnete pro běžný účet zdarma, informujte se v bance, které další produkty a služby k účtu vázané, můžete využívat bezplatně. Vyberte si banku, kde za běžné služby nic nezaplatíte. Zdarma pak můžete mít otevření a vedení účtu, internetové a mobilní bankovnictví anebo výběry ze všech bankomatů v ČR. Navíc k účtu automaticky získáte bezkontaktní platební kartu.

Založení účtu a přechod k nové bance

Některé banky nabízí svým klientům i možnost snadného přechodu z původní banky, zdarma a bez starostí. Sami se postarají o komunikaci i celý proces převodu vašich peněz, včetně nastavení trvalých příkazů a k uzavření starého účtu. Nemusíte chodit do původní banky a nic vysvětlovat. Vše budete mít jako na svém starém účtu. Stačí pouze občanský průkaz a výpis účtu z původní banky. O dokončení převodu pak budete informování, například v internetovém bankovnictví. Tuto možnost rychlého a jednoduchého převodu účtu do jiné banky umožňuje Kodex mobility klientů, vydaný Českou bankovní asociací.

K běžnému účtu platební karta

Platební karta umožňuje majiteli vybírat hotovost z bankomatu nebo na pobočce banky anebo hradit platby za zboží a služby pomocí platebního terminálu. Řada bankovních karet je vydávána jako bezkontaktní a lze s ní tak rychle a snadno platit v obchodech, navíc u plateb do 500 korun není třeba zadávat PIN. Nejrozšířenějším druhem platebních karet je v ČR debetní karta, která je vázána na běžný účet. Majitel karty tak využívá vlastní finanční prostředky z běžného účtu. Dalším druhem je kreditní karta, která není vázaná na účet, může být vyřízena u kterékoliv banky a jde v podstatě o bankovní úvěr, který musí být k předem dohodnutému datu splacen.

Termínovaný vklad

Druh bankovního účtu, který je určen ke vložení finančních prostředků a ke garantovanému zúročení. Sjednává se na předem určenou dobu, několika dní až několika let s garantovanou úrokovou sazbou, která je stejná po celou dobu trvání vkladu. S vkladem lze disponovat v den splatnosti anebo může být prováděn předčasný výběry před datem splatnosti.


Vloženo: 19. ledna 2018