Finanční rádce - Rizika půjček

Co je dobré vědět než si vezmete půjčku?

Hlavní strana > Než si půjčíte

Co je dobré vědět než si půjčíte?

Ve světě financí můžete narazit na mnoho rizik, jde přece jen o peníze. Především oblast půjček skýtá svá rizika a nebezpečí, o kterých by měl každý vědět dříve, než si o půjčku zažádá. Získat půjčku je poměrně snadné, ale nese se sebou především závazek řádně ji splácet. Pokud půjčku nesplatíte, připravte se na následky, které z toho vyplývají. Snadno můžete natrefit na jednotlivce či firmy, kteří to s vaším zájmem nemyslí zcela upřímně.

Zodpovědný přístup k penězům

Neberte peníze a půjčky na lehkou váhu. Získat finance je snadné, ale bez problémů je splatit bývá už pro mnoho lidí čím dál obtížnější. Připravili jsme pro vás soubor užitečných tipů, rad a informací jak předcházet možným problémům a jak vybírat správné produkty od správných poskytovatelů. Základem všeho je uvážlivá politika osobních financí.

Půjčujte si od ověřených firem

Vždy preferujte známější a větší společnosti před anonymními poskytovateli. První cesta za půjčkou by měla vést do banky. Teprve pak v nebankovní a soukromé sféře. Prověřte si podle svých možností poskytovatele, kde hodláte o půjčku žádat. Hledejte například na internetu spojení jako recenze nebo zkušenosti s půjčkou XY.

Vždy čtěte co podepisujete

Pořádně přečíst vše, co podepisujete je považován za základ. Ne všichni to však přirozeně dělají. Jedná se nejen o smlouvu, ale také obchodní podmínky a další dokumenty, na které se smlouva odkazuje. Pozor na pasáže psané malým písmem a odstavce o smluvních pokutách.

Jak vybrat správnou půjčku?

Nejjednodušším parametrem, kterému porozumí každý je RPSN. Zkratka znamená roční procentní sazbu nákladů. Ze zákona se musí uvádět u každé půjčky a vyjadřuje, jak je půjčka drahá a kolik za půjčku přeplatíte. Započítávají se veškeré náklady spojené s danou půjčkou, tedy nejen úroky, ale všechny poplatky za vedení, sjednání atd. Můžete také použít kalkulačku pro výpočet RPSN zde. Další parametry, které si prověřte je možnost předčasného splacení a možnost pojištění schopnosti splácet.

Neplaťte žádné poplatky předem

Solidní společnosti nechtějí platit předem žádné poplatky a někteří dokonce poplatky nemají vůbec žádné - ani za vedení a předčasné splacení půjčky.

Buďte opatrní

Půjčky jsou schvalovány většinou jen těm, kteří jsou schopni splácet. Čím horší je bonita, tím hůře na půjčku dosáhnete a bude také dražší. Pro žadatele s velmi špatnou bonitou - bez příjmu, kteří mají špatnou historii splácení a nemají čím ručit se půjčka hledá velmi těžko. Právě takových lidí si všímají různí rádoby poradci a nabízejí jim falešná a nereálná řešení, vetšinou za poplatek. Výsledkem je pak sdělení, že půjčku nedostanou a poplatek jim nevrátí. Pokud máte nemovitost, může být předmětem jejich zájmu právě zálusk na ni.

Základem jsou zdravé osobní finance

Udržujte vyrovnaný rozpočet a nikdy neutrácejte více než jsou vaše příjmy. V ideálním případě si každý měsíc odložte část peněz na samostatný spořící účet. Například 10 procent výplaty je solidní základ pro budoucí snadné řešení nečekané situace. Nehledejte, kde si půjčit, ale snažte se přijít na to, jak zvýšit vaše příjmy.

Pozor na nereálné sliby

Základním pravidlem je používat zdravý rozum a naletět na zcela nereálné sliby.

Každý finanční produkt má své parametry, pravidla a podmínky. Když vám někdo bude slibovat samá "nej" za nic, pravděpodobně z vás chce vytáhnout jen poplatek nebo mu jde o provizi za podepsanou smlouvu. Případně má zálusk na vaši nemovitost. Buďte proto velmi opatrní a takovým situacím se vyhýbejte

Vloženo: 4. března 2014