Půjčky pro méně bonitní klienty bez doložení příjmu

Hlavní strana > Články > Půjčky pro méně bonitní klienty bez doložení příjmu

Máte nižší příjmy než je průměr?

V populaci se najdou lidé, které mají nižší příjmy než je průměr, ale rádi by si půjčili třeba na bydlení nebo prostě peníze potřebují hned a nechtějí čekat. I pro ty co nemají nikterak vysoké příjmy, existuje na trhu řada půjček. Šanci získat půjčku tak mají ženy na mateřské dovolené, důchodci nebo nezaměstnaní. Za velké plus se považuje pozitivní úvěrová historie a neexistence jiných úvěrů.

Pravidelný příjem a bonita

Banky mají při posuzování žádostí nastavena přísná pravidla. Zkoumá se věk, pohlaví, rodinný stav, typ bydlení a mnoho dalších atributů. Ve výsledku získá žadatel body, které tvoří dohromady bonitu. Ta vyjadřuje důvěryhodnost žadatele a banka tak může snáz rozhodnout, jestli půjčku schválí či nikoliv. Méně bonitní klienti mají v bance malou šanci půjčku získat. Základním kritériem pro získání úvěru v bance je mít pravidelný příjem ze zaměstnání nebo ze živnosti a zároveň nebýt ve zkušební době ani výpovědní lhůtě. Proto například nezaměstnaný nebo žena na MD úvěr v bance nezíská.

Důchodci mají v bance šanci

Důchodci mají šanci v bance úvěr získat za předpokladu vyššího důchodu, žádných závazků ani jiných úvěrů a zároveň musí projít hodnocením bonity. Banky starobní i invalidní důchod jako pravidelný příjem berou, ale žadatel musí splňovat i ostatní podmínky pro poskytnutí spotřebitelského úvěru. Zásadní podmínkou pro banku je kromě výše příjmu i věk. Úvěr musí být splacen do určitého věku žadatele. V některých bankách je tato hranice nastavena na 65 let u jiných až 70 let.

Řešením je spolužadatel nebo ručitel

Řešením pro nízkopříjmové žadatele, kteří nesplňují výši příjmu pro úvěr, je přizvat k úvěrovému vztahu bonitnějšího spoludlužníka. Může to být někdo z rodiny nebo přátele. Právě důchodci se často objevují na druhé straně úvěrového vztahu jako ručitelé u úvěru svých dětí či vnuků. Proto je tato kategorie nejvíce ohrožena. V případě nesplácení úvěru přebírá dluh ručitel a často tak i z dobré vůle hrozí důchodcům exekuce a zabavování majetku.

Půjčky od nebankovních společností

Pokud by nízkopříjmoví žadatele nepochodili v bance, mají možnost se obrátit na nebankovní společnosti. Výhodou je rychlé a pohodlné vyřízení, nevýhodou vyšší úrok. Dříve nebolo problémem získat půjčku bez doložení příjmu, dens je situace přísnější. U nebankovních půjček je nutné si všímat nejen úroku, ale především hodnoty RPSN - roční procentuální sazby nákladů, která spíše vypoví o tom, jak bude půjčka drahá. RPSN v sobě ukrývá nejen úrok, ale také všechny poplatky s půjčkou spojené. Právě nebankovky mají poplatky například za poskytnutí úvěru vysoké. Podobně jsou vysoké i úroky či pokuty za opožděné splátky.


Vloženo: 8. prosince 2018