Úvěrové registry dlužníků
Poskytovatelé půjček prostřednictvím zájmových sdružení, provozují registry dlužníků. Jedná se o databáze informací, do kterých každý člen sdružení může nahlížet a také do něj zapisovat informace o svých dlužnících. Registr dlužníků tedy obsahuje informace o tom, jak kdo splácí své dluhy nebo jaká je jeho platební morálka při úhradě faktur například za telefon nebo za služby. Existuje více registrů a podle toho kdo je provozuje rozlišujeme bankovní a nebankovní registry. Výpis z registru může také získat ten, koho se zápis týka. Většinou se za výpis platí.
K čemu slouží registr?
Primární funkcí je prevence předlužování a ochrana věřitelů. V registru získají poskytovatelé půjček informaci o vaší platební morálce, což je zásadní parametr pro určení bonity. Bonita je pak důležitá pro to, jestli vám půjčka bude schválena či nikoliv. Banky vyžadují bezproblémovou platební morálku. Na poli nebankovních poskytovatelů naopak záznam v registru nemusí být překážkou k získání půjčky, která však bude dražší.
Záznam v registru vám zkomplikuje půjčku
Připravte se na to, že pokud máte záznam v registru, bude vám to komplikovat situaci při sjednávání půjčky. Úvěrová historie totiž zásadně ovlivňuje schválení půjčky. Banky vám ji pravděpodobně neschválí a podobná situace bude i u větších a zavedených nebankovních institucí jak je Home credit, Cetelem či Cofidis. Průchodná může být půjčka vybraných poskytovatelů, kteří registry striktně nekontrolují nebo jim nepřikládají takovou váhu, případně zkoumají důvod zápisu. Registry nemusí být jediným a zásadním kritériem pro schválení či zamítnutí půjčky, pokud dokážete bezproblémů splácet.
Půjčky do výplaty bez registru
Poměrně snadno lze získat půjčku do výplaty, která je ovšem limitována částkou do 10 000 Kč. Je však dostupná i lidem, kteří mají záznam v registru a jinde jim nepůjčí, ale jsou schopni půjčku splatit. Jedná se o krátkodobou půjčku na období do výplaty. Lze ji získat za několik minut na účet, ale je docela drahá.
Problém se schválením
Uvedení negativních informací o dlužníkovi je překážkou nejen pro získání půjčky. Problém se schválením nastane také u hypotéky a dalších úvěrových produktů či kreditních karet.
Zdánlivá maličkost při nezaplacení například složenky za plyn ve finále může výrazně zkomplikovat či zablokovat přístup k získání peněz. Chovejte se proto ve finančních otázkách zodpovědně a plaťte vše včas.
Registry v ČR
U nás působí dva typy registrů, podle toho, kdo jej provozuje a využívá. Setkáme se s bankovními a nebankovními registry dlužníků.
Registr dlužníků SOLUS
Jedná se zájmové sdružení právnických osob. Pod názvem SOLUS se skrývá zkratka Sdružení na Ochranu Leasingu a Uvěrů Spotřebitelům. Členové tohoto sdružení jsou nejen společnosti poskytující půjčky, ale také poskytovatelé telekomunikačních služeb, elektřiny či plynu.CBCB registr
Tento registr je znám pod zkratkou CBCB, která vyjadřuje Czech Banking Credit Bureau, a.s.CERD
Centrální registr dlužníků České republiky - CERD.Registr dlužníků NRKI
Dalším z registrů je NRKI, který znamená Nebankovní registr klientských informací.Registr dlužníků BRKI
Bankovní registr který znamená ve zkratce Bankovní registr klientských informací.Vloženo: 11. března 2014