Uvažujete o půjčce na vánoční dárky?

Hlavní strana > Finance > Půjčka na Vánoce

Půjčka na Vánoce

Během celého roku přicházejí situace, kdy jsou výdaje nad rámec rodinného rozpočtu. Ideální je nemít žádnou půjčku, ale jsou období v roce, kdy je potřeba peněz větší - tím obdobím jsou hlavně Vánoce. Obdarovat blízké by chtěl určitě každý. Nikdo se nechce dívat do smutných očí děti, které nedostanou pod stromeček, co si tak dlouho přály.

Jakou půjčku si ale vybrat tak, ať vás její splácení nezatíží? V první řadě by jste se měli obrátit na banky, které mají výhodnější podmínky. Určitě si dopředu promyslete, kolik na dárky budete potřebovat a vezměte si jen takovou částku, kterou hodláte za předem vybrané dárky utratit, nic navíc. Čím vyšší bude rezervní částka, tím horší bude její splácení. Až poté co neuspějete s žádostí o půjčku v bance, se obraťte na nebankovní společnosti. Tam bude vyřízení asi snazší, ale počítejte s vyššími poplatky a úroky.

Čeho si všímat u půjček?

1. Sledujte RPSN

RPSN znamená roční procentní sazbu nákladů. V tomto čísle najdete všechny poplatky, které jsou s půjčkou spojeny. A proto by měl být tento údaj pro vás směrodatný, nestačí sledovat jen výši úroku. Někdy jsou v nabídkách na půjčku úroky nízké, ale poplatky vysoké, takže vás půjčka nakonec bude stát víc, než ta, která měla úrok vyšší. Zkuste porovnat více půjček ve stejné hodnotě na stejnou dobu. Čím bude RPSN vyšší, tím bude půjčka nevýhodnější a celkově dražší.

2. Dárky k půjčkám

Čas vánoční je čas ve znamení dárku. I společnosti nabízející půjčky budou chtít nalákat potenciální klienty na půjčky, ke kterým navíc dostanou dárek. Nenechte se zlákat tímto reklamním trikem. V dnešním světě není nic zadarmo. Dárek si s největší pravděpodobností zaplatíte sami, díky vyšším úrokům anebo poplatkům za půjčku. Hodnoťte půjčku podle parametrů RPSN a ne, jestli se vám nabízení dárek libí anebo zrovna hodí.

Nenakupujte pod tlakem a ve stresu

Už měsíc před adventem bombardují lidi nabídky v marketech na různé druhy dárků, oblečení, ale i jídla a pochutin. Neuváženě a pod tlakem tak mnoho lidí začíná nakupovat, aniž by si uvědomilo, že jde o první nabídku, která se s blížícím se termínem Vánoce bude určitě zlevňovat. Než jakoukoliv věc pořídíte, zkuste se podívat i do jiné prodejny nebo na e-shopy, zda tam stejná věc, nebude levnější. E-shopy nabízejí tytéž produkty mnohdy o několik desítek procent levněji, hlavně pokud jde o oblečení, parfémy nebo hračky.

A dobrá rada nakonec – nakupujte dárky s rezervou a postupně. Z každé výplaty něco, tak ať vás částka za všechny dárky najednou, nepoloží.


Vloženo: 16. listopadu 2017