Půjčky

Jaké existují varianty půjček?

Hlavní strana > Půjčky

Jaké jsou nejvýhodnější půjčky?

Půjček existuje nepřeberné množství a můžeme je členit podle mnoha kritérií. Každá skupina má své specifika, své výhody, nevýhody a hodí se k různým účelům. Vše závisí na tom, na co půjčku potřebujeme a v jaké jsme momentálně situaci. Obecně je nejlepší žádat o půjčku v bance, která ovšem nepůjčí každému. Čím je vaše bonita horší, tím více je třeba hledat v nebankovních oblastech.

Online půjčky:

Ara půjčka
Částka:
10 000 - 300 000 Kč
Splatnost:
1 - 84 měsíců
Ara půjčka
Částka:
500 - 20 000 Kč
Splatnost:
1 - 30 dní
První zdarma:
ANO
REKLAMA

Mezi nejvýhodnější půjčky můžeme s jistotou zařadit bankovní půjčky a hypotéky - především pak americkou hypotéku. Banky poskytují nejvýhodnější financování na trhu, ale jen těm, kteří mají velmi dobrou bonitu a historii. Nejnižší úroky má hypotéka na bydlení. Americká hypotéka je nejvýhodnější půjčka na cokoliv, ovšem s nutností zastavit nemovitost.

Půjčky, hypotéky, kreditní karty, úvěry?

Učelově nebo na cokoliv?

Získat peníze je možné několika způsoby. Pokud přihlédneme k účelu použití, pak máme možnost volit z účelových či neúčelových půjček. Čistě účelově lze použít například hypotéku. Ta je určena pouze na bydlení. Neúčelové půjčky lze použít na cokoliv.

Půjčky nebo úvěry?

Půjčky nacházíme spíše v oblasti spotřebitelského financování na úrovni osob. Úvěry se používají spíše u podnikatelské a firemní klientely. Není to ovšem pravidlem, existují také osobní úvěry a půjčky pro podnikatele.

Kreditní karty

Další variantou půjčky jsou kreditní karty, které nabízí daný úvěrový rámec a při uvážlivém chování nabízí dokonce půjčku s bez úroků. Navíc s sebou nesou výhodné slevové programy a bonusové nabídky.

Jaké rozlišujeme půjčky?

Bankovní a nebankovní půjčky

Z pohledu poskytovatelů máme dvě velké skupiny půjček. Banky, poskytující bankovní půjčky a další poskytovatele mimo bankovní sektor, kde jsou půjčky poskytovány z vlastních či mimobankovních zdrojů. Bankovní půjčky jsou výhodnější, ale hůře dostupné. Připravte se na důkladné prověření bonity, příjmů a registrů. Nebankovní půjčky jsou mnohem tolerantnější a půjčku má šanci získat téměř každý, ovšem bude většinou dražší. Existují samozřejmě velcí a seriozní nebankovní poskytovatelé typu Home Credit, Cetelem a Cofidis, kde jsou podmínky podobné jako v bance.

Malé a velké půjčky

Obrovský boom nyní zažívají malé půjčky před výplatou, které jsou určeny k rychlému a snadnému řešení nedostatku peněz na krátkou dobu řádově měsíce. Můžete takto získat velmi rychle až 15 000 Kč bez vážnějších komplikací či prověřování.

Průměrná půjčka v ČR se ale pohybuje v řádech desetitisíců okolo 80 000 Kč. Takovéto půjčky mají delší splatnosti v řádech několika let. Obvykle okolo 80 až 90 měsíců. Pokud si půjčujete více peněz na delší dobu, bude to složitější a než jednoduché malé půjčky. Připravte se na prověřování registrů a dokládání příjmů. Poskytovatelé budou posuzovat vaši schopnost půjčku splácet.

Snadno dostupné ale drahé půjčky

Pokud vaše bonita není dobrá, existují specifické půjčky, které jsou bez doložení příjmu. Jsou určeny lidem bez příjmu, nebo pokud mají příjem nedostatečný. Další specifickou půjčkou je půjčka bez registru. Ta je určena těm, kteří mají záznam v registrech dlužníků, což bývá poměrně velký problém ke schválení běžných bankovních půjček. Vždy však závisí na celkové úvěruschopnosti.

Drahé a levné půjčky

Nejlevnější je hypotéka, následuje americká hypotéka a bankovní půjčky. Na druhé straně spektra stojí půjčky před výplatou a půjčky pro problémové klienty se záznamem v registru a bez příjmu. Jednoduchým parametrem, který můžete využít pro zjištění jak je půjčka drahá nebo levná je RPSN. Říká o kolik půjčku přeplatíte.

Půjčka se zástavou nemovitosti - Americká hypotéka

Poměrně zajímavou možností a s nízkým úrokem je půjčka se zástavou nemovitostí, která se vžila pod názvem americká hypotéka. Můžete ji použít na cokoliv a u různých poskytovatelů má různé kritéria pro schválení. Existují také nebankovní hypotéky, které jsou dostupné i pokud máte problém s příjmem nebo registrem. Zde je pak zvýšen úrok či zaplatíte poplatek za vyřízení půjčky.

Refinancování a konsolidace půjček

Samostatnou kapitolou je konsolidace půjček. Což je faktické splacení stávajících dluhů a sjednání nové, výhodnější půjčky u jiného poskytovatele. Cílem konsolidace je ušetřit na poplatcích za několik půjček a často také získání lepší úrokové sazby.


Vloženo: 20. února 2014